KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15988133
nr 1598 8133
Holger Höglund
(1906-1965), Sverige
Oljemålning, Stadsmotiv med skyskrapor. Signerad HWH-57. Proveniens Gösta Bernhard, påskrift a tergo.
Holger W Höglund var en av de skådespelare som 1941 medverkade i den första Casinorevyn tillsammans med bland andra Gösta Bernhard. Höglund bildade tillsammans med Gus Dahlström komikerparet "Gus & Holger". Olja på pannå, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
Holger Wilhelm Höglund, svensk bildkonstnär, skådespelare och manusförfattare född i Stockholm 1906, död 1965.
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
måndag 19 februari 2024
kl 20:33:26
100 kr
150 kr
350 kr
Holger Höglund
Läs mer om Holger Höglund